Turecka Herbata

 

 

            Przebywając w towarzystwie Turków zauważyłam, że piją herbatę non stop. Parzenie herbaty to dla nich element kultury, dlatego przywiązują do tego bardzo dużą wagę. Zawsze myślałam, że to kawa po turecku jest ich napojem narodowych, ale się myliłam. Herbata jest najważniejsza. Dobry Çay (czaj) podaje się bez pytania, bo, po co pytać skoro zawsze jest odpowiednia pora na wypicie szklaneczki herbaty. Trunek ten pije się do wszystkiego, a szklaneczki, w których się go podaje przypominają wyglądem główki tulipanów. Turcy potrafią wypić nawet kilkanaście takich szklaneczek dziennie! Herbatę parzy się w specjalnych dwupoziomowych czajnikach. Długo już szukam takiego czajnika w sklepach stacjonarnych i internetowych, ale najprawdopodobniej trzeba będzie sprowadzać go z Turcji. U nas takich nie mają. Każdy Turek doskonale wie ile wody i ile suszu wsypać, aby napar wyszedł idealny. Tylko, po co parzy się go w dwupoziomowym imbryku? W górnej części imbryka znajduje się mieszanka suszu herbacianego i wody, a w dolnej części sama woda. Napar z górnej części czajnika pełni rolę esencji, którą wlewamy w małej ilości do szklaneczki i zalewamy wodą z drugiego czajnika. Herbata najlepiej smakuje w towarzystwie lokum- tureckich słodkich galaretek, które powstają w połączeniu cukru i mąki kukurydzianej.

 

Baklava (bakława)

Jest to deser rozpowszechniony w kuchni bałkańskiej. Turcy uwielbiają zajadać się tym bardzo słodkim przysmakiem. Jak go przyrządzić?

Składniki:

- 2 opakowania ciasta filo (ok. 500g)

- 50 dag orzechów włoskich

- drobno posiekane pistacje

- łyżka cynamonu

- ¼ szklanki cukru

- 300g roztopionego masła

Syrop:

- 1 szklanka cukru

- ¾ szklanki wody

- 1 łyżka soku ze świeżej pomarańczy

Krok 1: Przygotuj syrop, ponieważ musi być schłodzony, aby polać nim ciasto. Do garnuszka wlej wodę i dodaj cukier i sok z pomarańczy. Zagotuj i dopilnuj, aby rozpuścił się cukier. Gdy płyn będzie miał konsystencję gęstego syropu, odstaw do wystudzenia.

Krok 2: Ciasto

Część orzechów, cynamon oraz cukier zmiksuj blenderem. Formę o wymiarach 20x30cm posmaruj masłem. Połóż jeden płat ciasta i posmaruj masłem*, potem drugi płat ciasta
i ponownie posmaruj masłem. Na spodzie powinno znaleźć się od 8 do 10 płatów ciasta. Każdy posmarowany masłem. Wyłóż na ciasto połowę zblendowanych orzechów (pistacje
i włoskie), a resztę posiekaj i wrzuć do miseczki. Następnie zakryj orzechy płatem ciasta
i posmaruj masłem. Powtórz tę czynność aż skończą się płaty ciasta. Kolejnym krokiem jest pokrojenie ciasta. Zrób to dowolnie, na kwadraty lub trójkąty. Pamiętaj, aby przekroić wszystkie warstwy ciasta. Wsadź do piekarnika i piecz w temp. 130-140 stopni przez około 2 godziny. Gdy ciasto będzie miało złoty kolor możesz wyciągnąć blaszkę z piekarnika i od razu polać je wystudzonym syropem. Syrop wlewamy w szpary między kawałkami ciasta. Na wierzch ciasta wysyp resztę posiekanych orzechów.

 

*Zamiast zwykłego masła możesz użyć klarowanego, które nie spali się podczas pieczenia.

 

 

Afiyet olsun!!!

 

 

Ayran

Co to takiego? To napój jogurtowy, który jest bardzo prosty przygotowaniu. Mieszkańcy Turcji piją go namiętnie o każdej porze dnia i nocy, a najlepiej smakuje w połączeniu
z potrawami mięsnymi.

Najważniejszy jest jogurt naturalny. Ważne, aby był gęsty, bo będziemy go rozcieńczać wodą. Najlepiej wybrać jogurt typu greckiego.

Składniki:

- jogurt naturalny

- woda

- sól

Mieszamy jogurt z wodą w stosunku 1: 1, dodajemy szczyptę soli i miksujemy na wysokich obrotach, aby uzyskać konsystencję piany. I to wszystko, nic więcej nie trzeba robić. Najlepiej prezentuje się podany w kuflach.

Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach, aby samemu przygotować ten orzeźwiający napój to może znaleźć go w dużych sklepach. Wiele firm ma w swojej ofercie już przygotowany ayran, który możemy pić prosto z kubeczka lub zmiksować.